Skip to search box Skip to main content

2019 General Candidate List

Justice of the Supreme Court, 10th Judicial District - Elect 6
Stephen J Lynch Democratic, Republican, Conservative
Angela G Iannacci Democratic, Republican, Conservative
David J Gugerty Democratic, Republican, Conservative
Christopher G Quinn Democratic, Republican, Conservative
David P Sullivan Democratic, Republican, Conservative
Thomas Rademaker Democratic, Republican, Conservative
Christopher B Garvey Libertarian
Annette Totten Libertarian
County Executive - Elect 1
Steven C Bellone Democratic, Protect the Taxpayer
John M Kennedy Jr Republican, Conservative, Independence
Gregory John Fischer Libertarian
Family Court Judge - Elect 2
Andrea H Schiavoni Democratic, Conservative, Working Families, Independence
Victoria Gumbs Moore Democratic, Conservative, Working Families, Independence
Richard Hoffmann Republican, Libertarian
Michael P Sendlenski Republican, Libertarian
County Legislator, 1st Legislative District - Elect 1
Albert J Krupski Jr Democratic, Conservative, Independence
Remy Bell Republican
County Legislator, 2nd Legislative District - Elect 1
Bridget M Fleming Democratic, Working Families, Independence
Linda A Kabot Republican, Conservative, Libertarian
County Legislator, 3rd Legislative District - Elect 1
Daryl Edelstein Democratic
Rudolph A Sunderman Republican, Conservative, Independence
Lynda Frego Libertarian
County Legislator, 4th Legislative District - Elect 1
David T Bligh Democratic, Working Families
Thomas Muratore Republican, Conservative, Independence
Stephen Ruth Libertarian
County Legislator, 5th Legislative District - Elect 1
Kara Hahn Democratic, Working Families, Independence
John McCormack Republican
County Legislator, 6th Legislative District - Elect 1
Sarah S Anker Democratic, Working Families, Independence
Gary D Pollakusky Republican, Libertarian
James J Kevins Jr Conservative
County Legislator, 7th Legislative District - Elect 1
Robert T Calarco Democratic, Working Families, Independence
Dominick S Thorne Republican, Conservative, Libertarian
County Legislator, 8th Legislative District - Elect 1
William J Lindsay III Democratic, Working Families
Anthony A Piccirillo Republican, Conservative, Libertarian, Independence
County Legislator, 9th Legislative District - Elect 1
Samuel J Gonzalez Democratic, Working Families, Libertarian, Independence
Maria D Vidal Republican, Conservative
County Legislator, 10th Legislative District - Elect 1
Joseph G Hagelmann Democratic, Independence
Thomas Cilmi Republican, Conservative, Libertarian
County Legislator, 11th Legislative District - Elect 1
Joseph E Mc Dermott Democratic, Working Families, Independence
Steven J Flotteron Republican, Libertarian
Joan Manahan Conservative
County Legislator, 12th Legislative District - Elect 1
Margot E Rosenthal Democratic
Leslie A Kennedy Republican, Conservative, Libertarian, Independence
County Legislator, 13th Legislative District - Elect 1
Janet C Singer Democratic, Working Families, Independence
Robert Trotta Republican, Conservative, Libertarian
County Legislator, 14th Legislative District - Elect 1
Thomas A Gargiulo Democratic, Independence
Kevin J Mc Caffrey Republican, Conservative, Libertarian
County Legislator, 15th Legislative District - Elect 1
Du Wayne Gregory Democratic, Working Families, Independence
Christopher G Connors Republican, Conservative
County Legislator, 16th Legislative District - Elect 1
Susan A Berland Democratic, Working Families, Independence
Hector P Gavilla Republican, Conservative, Libertarian
County Legislator, 17th Legislative District - Elect 1
Thomas P Donnelly Democratic, Conservative, Working Families, Independence
Rebecca L Lonardo Republican
Michael S Mc Dermott Libertarian
County Legislator, 18th Legislative District - Elect 1
William R Spencer Democratic, Working Families, Independence
Garrett A Chelius Republican, Libertarian
Daniel West Conservative
District Court Judge, 1st District - Elect 1
Edward J Hennessey Democratic, Conservative, Working Families, Independence
Karen M Wilutis Republican, Libertarian
District Court Judge, 2nd District, Town of Babylon - Elect 2
Rosann O Orlando Democratic, Conservative, Independence
John Kelly Democratic, Conservative, Independence
Carl J Copertino Republican, Libertarian
William "Matt" Groh Republican, Libertarian
Receiver of Taxes, Town of Babylon - Elect 1
Jennifer C Montiglio Democratic, Conservative, Independence
Edward Blankenhorn Republican
Councilman, Town of Babylon - Elect 2
Jacqueline A Gordon Democratic, Conservative, Independence
Terence F Mc Sweeney Democratic, Conservative, Independence
William L Barci Republican
Tina M Kremer Republican
Walter Angevine Libertarian
Heath A Broughton Libertarian
Supervisor, Town of Brookhaven - Elect 1
William B Ferraro III Democratic, Working Families
Edward P Romaine Republican, Conservative, Independence
Junie Legister Libertarian
Receiver of Taxes, Town of Brookhaven - Elect 1
Dominador V Pascual III Democratic, Working Families, Libertarian
Louis J Marcoccia Republican, Conservative, Independence
Superintendent of Highways, Town of Brookhaven - Elect 1
Anthony R Portesy Democratic, Working Families, Libertarian
Daniel P Losquadro Republican, Conservative, Independence
Councilmember, 1st Town District, Town of Brookhaven - Elect 1
Valerie M Cartright Democratic, Working Families, Independence
Tracy M Kosciuk Republican, Conservative
Councilmember, 2nd Town District, Town of Brookhaven - Elect 1
Sarah N Deonarine Democratic, Working Families
Jane E Bonner Republican, Conservative, Independence
Councilmember, 3rd Town District, Town of Brookhaven - Elect 1
Talat G Hamdani Democratic, Working Families, Libertarian
Kevin J La Valle Republican, Conservative, Independence
Councilmember, 4th Town District, Town of Brookhaven - Elect 1
Cheryl A Felice Democratic, Working Families
Michael A Loguercio Jr Republican, Conservative, Independence
Councilmember, 5th Town District, Town of Brookhaven - Elect 1
Andrea Stolz Democratic, Working Families
Neil Foley Republican, Conservative, Independence
Pamela E Smith Libertarian
Councilmember, 6th Town District, Town of Brookhaven - Elect 1
James S Gentile Democratic
Daniel J Panico Republican, Conservative, Independence
Supervisor, Town of East Hampton - Elect 1
Peter K Van Scoyoc Democratic, Working Families
David Gruber Libertarian, Independence
Superintendent of Highways, Town of East Hampton - Elect 1
Stephen K Lynch Democratic, Conservative, Independence
Town Justice, Town of East Hampton - Elect 1
Andrew T Strong Democratic, Working Families
Lisa R Rana Republican, Conservative, Libertarian, Independence
Councilman, Town of East Hampton - Elect 2
Sylvia W Overby Democratic, Working Families
David B Lys Democratic, Working Families
Bonnie Brady Conservative, Libertarian, Independence
Elizabeth A Bambrick Conservative, Libertarian, Independence
Assessor, Town of East Hampton - Elect 2
Jeanne W Nielsen Democratic, Conservative, Independence
Jill Massa Democratic, Republican, Conservative, Independence
Trustee, Town of East Hampton - Elect 9
Francis J Bock Democratic, Working Families
Bill Taylor Democratic, Working Families
Susan F Mc Graw-Keber Democratic
Richard P Drew II Democratic, Conservative, Libertarian, Independence
Benjamin P Dollinger Democratic
Tim Garneau Democratic
John M Aldred Democratic
Mike Martinsen Democratic
James C Grimes Democratic, Republican, Conservative
Susan M Vorpahl Republican, Conservative, Libertarian, Independence
David H Talmage Republican, Conservative, Libertarian, Independence
Michael Havens Republican, Conservative, Libertarian, Independence
Fallon Nigro Republican, Conservative, Libertarian, Independence
Dell Cullum Conservative, Independence
Stephen Lester Conservative, Libertarian, Independence
Rona S Klopman Conservative, Working Families, Libertarian, Independence
District Court Judge, 3rd District, Town of Huntington - Elect 1
Cheryl M Helfer Democratic, Republican, Conservative, Independence
Town Clerk, Town of Huntington - Elect 1
Simon S Saks Democratic
Andrew P Raia Republican, Conservative, Working Families, Libertarian, Independence
Receiver of Taxes, Town of Huntington - Elect 1
Jillian A Guthman Democratic, Working Families, Independence
Stacy H Colamussi Republican, Conservative, Libertarian
Councilman, Town of Huntington - Elect 2
Joan A Cergol Democratic, Working Families, Green, Independence
Kathleen Bradbury Cleary Democratic
Eugene Cook Republican, Conservative, Libertarian, Independence
Andrea Sorrentino Jr Republican, Conservative, Working Families
Eleanor D Putignano Green
Patrick W Deegan Jr Libertarian
Supervisor, Town of Islip - Elect 1
Thomas E Murray III Democratic, Working Families, Libertarian, SAM
Angie M Carpenter Republican, Conservative, Independence
Town Clerk, Town of Islip - Elect 1
Joseph L Fritz Democratic, Libertarian
Olga H Murray Republican, Conservative, Independence
Receiver of Taxes, Town of Islip - Elect 1
Donovan G Currey Democratic, Libertarian
Alexis Weik Republican, Conservative, Independence
Councilman, Town of Islip - Elect 2
Jorge C Guadron Democratic, Libertarian
Leigh-Ann M Barde Democratic, Libertarian
John C Cochrane Jr Republican, Conservative, Independence
Mary Kate Mullen Republican, Conservative, Independence
Supervisor, Town of Riverhead - Elect 1
Laura M Jens-Smith Democratic, Working Families, Independence
Yvette Aguiar Republican, Conservative
Town Clerk, Town of Riverhead - Elect 1
Diane M Wilhelm Democratic, Working Families, Independence
Receiver of Taxes, Town of Riverhead - Elect 1
Laurie A Zaneski Republican, Conservative
Town Justice, Town of Riverhead - Elect 1
Lori M Hulse Republican, Conservative, Independence
Councilman, Town of Riverhead - Elect 2
Patricia A Snyder Democratic, Working Families, Independence
Diane E Tucci Democratic, Working Families, Independence
Timothy C Hubbard Republican, Conservative
Frank R Beyrodt Jr Republican, Conservative
William C Van Helmond Libertarian
Assessor, Town of Riverhead - Elect 2
Tara F Taylor Democratic, Working Families, Independence
Jaraby Thomas Democratic, Independence
Mason E Haas Republican, Conservative
Meredith B Lipinsky Republican, Conservative
Supervisor, Town of Shelter Island - Elect 1
Gerard F Siller Democratic
Gary J Gerth Republican
Receiver of Taxes, Town of Shelter Island - Elect 1
Ann Marie Seddio Democratic, Republican
Superintendent of Highways, Town of Shelter Island - Elect 1
Brian M Sherman Democratic, Republican
Councilman, Town of Shelter Island - Elect 2
James T Colligan Democratic
Michael J Bebon Democratic
Marcus A Kaasik Republican
Julia Weisenberg Republican
Paul D Shepherd Conservative, Libertarian, Independence
Assessor, Town of Shelter Island - Elect 2
Craig Wood Democratic, Republican
Judith C Lechmanski Democratic, Republican
Receiver of Taxes, Town of Smithtown - Elect 1
Justin W Smiloff Democratic
Deanna Varricchio Republican, Conservative, Independence
Councilman, Town of Smithtown - Elect 2
Richard Guttman Democratic
Richard S Macellaro Democratic
Thomas Lohmann Republican, Conservative, Independence
Lisa M Inzerillo Republican, Conservative, Independence
Patrica A Shirley Libertarian
Supervisor, Town of Southampton - Elect 1
Jay H Schneiderman Democratic, Conservative, Working Families
Gregory G Robins Republican
Alex D Gregor Libertarian, Independence
Receiver of Taxes, Town of Southampton - Elect 1
Gordon L Herr Democratic, Working Families
Theresa A Kiernan Republican, Conservative, Independence
Town Justice, Town of Southampton - Elect 1
Gary J Weber Republican, Conservative, Working Families, Green, Independence
Councilman, Town of Southampton - Elect 2
John V Bouvier Democratic, Independence
Craig A Catalanotto Democratic
Richard W Martel Republican, Conservative, Working Families, Libertarian
Charles G Mc Ardle Republican, Conservative, Working Families
Hannah Pell Independence
Trustee, Town of Southampton - Elect 5
Bill Pell Democratic, Conservative, Libertarian, Independence
Ann E Welker Democratic, Independence
David B Mayer Democratic
Eric L Shultz Democratic, Libertarian
Andrew J Brosnan Democratic
Thea R Fry Republican, Libertarian
Megan L Heckman Republican, Conservative, Independence
Scott M Horowitz Republican, Conservative, Independence
Donald T Law Republican, Conservative, Libertarian, Independence
Edward J Warner Jr Republican, Conservative
Frederick Havemeyer Libertarian
Supervisor, Town of Southold - Elect 1
Gregory P Doroski Democratic, Libertarian
Scott A Russell Republican, Conservative, Independence
Receiver of Taxes, Town of Southold - Elect 1
Kelly J Fogarty Republican, Conservative, Independence
Town Justice, Town of Southold - Elect 1
Daniel C Ross Democratic, Libertarian
Brian J Hughes Republican, Conservative, Independence
Councilman, Town of Southold - Elect 2
Robert E Hanlon Democratic
Sarah E Nappa Democratic
Jill M Doherty Republican, Conservative, Independence
William P Ruland Republican, Conservative, Independence
Eugene James Gluck Libertarian
Assessor, Town of Southold - Elect 1
Richard L Caggiano Republican, Conservative, Independence
Trustee, Town of Southold - Elect 2
A. Nicholas Krupski Democratic, Conservative
Glenn Goldsmith Republican, Conservative, Independence

Suffolk County Government

H. Lee Dennison Bldg

100 Veterans Memorial Hwy
P.O. Box 6100
Hauppauge, NY 11788

Riverhead County Center

County Road 51
Riverhead, NY 11901